You are currently viewing FIT WIEDZA W PRAKTYCE – GLUTAMINA  A  BILANS  AZOTOWY

FIT WIEDZA W PRAKTYCE – GLUTAMINA A BILANS AZOTOWY

Chcąc poznać ważne dla naszego organizmu działanie glutaminy musze najpierw wsponieć o innym bardzo ważnym czynniku który jest z nią bardzo mocno skorelowany a mianowicie o azocie organicznym. Czym on jest i dlaczego  jest dla nas taki istotny postaram się pokrutce opisać poniżej.

Azot jest pierwiastkiem, który buduje białka i stanowi aż 15% jego masy. Pisząc o azocie organicznym, mamy na myśli przede wszystkim taki wskaźnik jak bilans azotowy. Czym on jest i dlaczego jest on aż tak bardzo istotny?

Bilans azotowy to nic innego jak stosunek ilości azotu przyswojonego z pożywienia do tego który wydaliliśmy. Jest on informatorem  dla nas jaki kierunek przemian metabolicznych przeważa w naszym organiźmie.  Możemy wyróżnić trzy takie kierunki:

1)  anabolizm – jest to moment kiedy ilość azotu przyswojonego przewyższa ilość azotu wydalonego. Charakterystyczny jest on dla okresu dojrzewania kiedy to występuje najwiekszy przyrost masy mięśniowej.

2) katabolizm – jest to moment kiedy ilość azotu przyswojonego jest mniejsza niż ilość azotu wydalona z organizmu. Jest to okres charakterystyczny dla okresu starczego kiedy masa człowieka mocno ulega degradacji.

3) równowaga – ilość azotu przyswojonego z pożywienia równoważy się z ilością azotu wydalonego.

Dobrze wiedząc na czym polega bilans azotowy i dlaczego jest aż tak istotny możemy przejść do sedna sprway czyli do czego potrzebujemy glutaminy.

A no właśnie dlatego, że to  glutamina jest głównym zbiornikiem azotu organicznego bez którego nasz organizm nie byłby w stanie tworzyć nowych białek ustrojowych.

W wyniku przemian aminokwasów w organiźmie powstaje ogromna ilość amoniaku, który jest niezwykle toksyczny dla naszego organizmu i należałoby się go jak najszybciej pozbyć z naszego organizmu. Jednocześnie amoniak jest nośnikiem dużych ilości azotu, ktore mogą zostać jeszcze wykorzystane dla naszego organizmu. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi kwas glutaminowy, który wchodzi w reakcjię z amoniakiem dając glutaminę.

Dzięki temu możemy zoszczędzić dużą ilość azotu i utrzymać procesy przemian metabolicznych w kierunku anabolizmu.

Glutamina jest aminokwasem  endogennym czyli takim, który organizm jest sobie w stanie sam wyprodukować. Trzeba jednak pamiętać, że dla osób aktywnie trenujących jest ona niezwykle ważna a ilość jaką orgaznizm produkuje jest zdecydowanie niewystarczająca aby zapewnić odpowiednią regeneracje i należałoby zadbać o jej dodatkowe dostarczenie.

Poza tym, że glutamina jest głównym zbiornikiem azotu, jest również aminokwasem  po który zgłaszają się nie tylko mięśnie ale również inne narządy ciała.Glutamina jest najpowszechniej występującym aminokwasem. Stanowi ważne źródło energii zwłaszcza dla jelit i nerek. Aminokwas ten wspomaga również pamięć aktywuje inteligencję i wzmaga koncentrację. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują jej również między innymi układ odpornościowy  czy pokarmowy  do produkcji enzymów. Musimy pamiętać, że jeżleli chcemy aby nasze mięśnie miały odpowiednie warunki do rozwoju to musimy posiadać jej odpowiednie ilości. 

Wyobraźmy sobie sytuacje gdzie ilość glutaminy jest niewystarczająca a zaczynają się po nią zgłaszać inne narządy jak wcześniej wspominałem bo również jest im potrzebna. Organizm chcąc ją uzupełnić zacznie zużywać inne aminokwasy do jej wytworzenia (proces ten nazywamy transaminacją).  Spowoduje to, że aminokwsy które organizm mógły użyć do wytworzenia nowych białek ustrojowych będą przeznaczone na łatanie dziur w innych miejscach. Dlatego należy zadbać o duże jej ilości szczególnie w okresie okołotreningowym. 

Glutamina jest również aminokwasem hydrofilowym czyli takim który bardzo dobrze łączy się  z wodą i wspomaga odbudowanie zasobów glikogenu. Informacja ta jest o tyle istotna, że aby 1 cząsteczka glukozy mogła zostać skumulowana w glikogenie mięśniowym potrzeba 4 cząsteczek wody a glutamina przy odpowiednich ilościach wody bardzo w istotny sposób  wspomaga ten proces.

Mam nadzieje, że artykuł ten dędzie dla Was przydatny. Jeśli ktoś wcześniej bagatelizował sprawe glutaminy będzie mógł spojrzeć na problem troche szerzej i wyciągnąć dla siebie istotne wnioski, a dla osób które nigdy wcześniej nie spotkały sie z glutaminą będzie dodatkowym bodźcem do kolejnych postępów w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Trener Personalny IFBB, Dietetyk Sportowy, CrossFit lvl.1

Adam Racoń Kontakt tel. 696-897-870 

e-mail: adamracon.gym@onet.pl